Aktualności

„Capricornusy. Dwadzieścia pięć obrazów malowanych akrylem i pędzlem a jeden neonem”. Wystawa prac Adama Rzepeckiego.

Z wielką radością zapraszamy na indywidualną wystawę Adama Rzepeckiego, która już w najbliższy piątek zostanie uroczyście otwarta w siedzibie Galerii Śladowski. Tematem przewodnim będzie cykl wyjątkowych kompozycji na płótnie inspirowanych nocnym niebem. Głównym bohaterem serii uczynił artysta gwiazdozbiór Koziorożca – tytułowy „Capricornus”.

Malarskie widoki wszechświata, który od kilku lat szczególnie fascynuje artystę, zachwycają kolorystyczną głębią. Metafizyczna niedookreśloność natury i piękno swobodnej ekspresji zachęcają do chwili oddechu i spojrzenia nie tylko na bezmiar otaczającego nas nieba, ale i własnej istoty. Cykl „Capricornusy” odwraca perspektywę patrzenia z tego co przyziemne, na to co na górze. Jak tłumaczy artysta, wpatrywanie się w niebo, co od kilku lat namiętnie praktykuje, skoncentrowało jego myśli na rzeczywistość tu i teraz i dobitnie uświadomiło, że intensywnie praktykowany od stuleci antropocentryzm, stał się uzasadnieniem dla zbyt wielu wymiarów rzeczywistości.

Tego rodzaju motywy nie są oczywiste w twórczości Adama Rzepeckiego, który przecież zaczynał swoją artystyczną drogę od fotografii, spełniał się w performance, sztuce wizualnej, działaniach Łodzi Kaliskiej i powstałych wokół niej inicjatywach (jak choćby Kulturze Zrzuty). Jak wspomina, po pięćdziesięciu latach wrócił do malowania na płótnie i czerpania z natury jako źródła artystycznych doświadczeń. Pobyty w swojej bacówce w Beskidzie Sądeckim, a także podróż do Nepalu, na nowo otworzyły go na piękno przyrody. Tworzył szkice nieba, jego fotografie, obrysowywał cienie roślin, komponował wieloelementowe poliptyki czy obrazy malowane na zwojach. Podkreśla, że prace prezentowane na wystawie nie są abstrakcjami, a wynikiem studiów z natury. Stała linia konstelacji Koziorożca odwzorowana na tle zmieniającego się nieba, jest dla artysty symbolem współistnienia tego, co stałe i tego co zmienne. Konfrontacja kruchego w swej materialnej istocie człowieka i potęgi wszechświata zaowocowała refleksją: „maluję gwiazdy nocami, dostrzegając niedostrzegalne wcześniej”.

Wernisaż: 8.09.2023, godz.: 19:00, Galeria Śladowski, ul. Batorego 2, Kraków

Czas trwania wystawy: 11.09. – 20.09.2023 (z wyjątkiem soboty i niedzieli), godz.: 11:00 – 17:00

Miejsce: Galeria Śladowski, ul. Batorego 2, Kraków

0 comments on “„Capricornusy. Dwadzieścia pięć obrazów malowanych akrylem i pędzlem a jeden neonem”. Wystawa prac Adama Rzepeckiego.

Comments are closed.